پیشنهاد سردبیر
اقتصادی
فرهنگی
بین الملل
طرح اختراعی مکانیزم میراگر جریان گردابی مغناطیسی گواهی نامه اعتبار سنجی گرفت
رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی گفت: طرح اختراعی مکانیزم میراگر جریان گردابی مغناطیسی توسط محققان و متخصصان پژوهشکده رانشگرهای فضایی طراحی و گواهی اعتبارسنجی از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران دریافت شد.
‌‌‌‌‌تی گیلان: به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران ،  حسن رضایی حقیقت، رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی از طرح اختراعی مکانیزم میراگر جریان گردابی مغناطیسی خبر داد که توسط محققان و متخصصان پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده است. وی افزود: پروژه مکانیزم میراگر جریان گردابی که به عنوان طرح اختراعی در مرکز مالکیت فکری و اداره ثبت اختراعات به ثبت رسیده، گواهی اعتبارسنجی از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران نیز کسب کرده است.

رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی در خصوص اهمیت این مکانیزم‌ تصریح کرد: ماهواره‌ها شامل یک‌سری از مکانیزم‌ها هستند که عملکردهای مورد نیاز ماموریت فضایی را انجام می‌دهند، مکانیزم میراگر دورانی، به طور گسترده در ماهواره‌های مختلف به منظور استهلاک و میراکردن ارتعاشات و حرکات ضربه‌ای در سیستم‌های بازکننده از قبیل آرایه‌های خورشیدی، آنتن و... به کار می‌رود.

 رضائی‌حقیقت ادامه داد: روش‌های مختلفی برای میرا کردن و استهلاک ارتعاشات و حرکات ضربه‌ای مزاحم در ساختارهای مکانیکی وجود دارد، ولی تعداد معدودی از این روش‌ها قادرند مزایایی همچون عملکرد بدون تماس اصطکاکی، عدم استفاده از روغن، ارتعاش داخلی پایین، بی‌نیازی به تعمیر و نگهداری در زمان انبارش و دارا بودن قابلیت اطمینان بالا را هم‌زمان داشته باشند.

وی درباره چگونگی کار این پروژه گفت: میراگر جریان گردابی دورانی طراحی شده با دارا بودن مزایای فوق و با استفاده از چیدمان آهن‌رباهای دائمی، جریان‌های گردابی در یک رسانای متحرک تولید می‌کند که در نتیجه آن گشتاور مقاومی ایجاد می‌شود که باعث استهلاک ارتعاشات و حذف حرکات ضربه‌ای سیستم‌های بازکننده خواهد شد. انتهای پیام/
http://tgilan.ir/?p=25597

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

7+4 چند می شود؟
علم و فناوری
آخرین اخبار
اجتماعی