پیشنهاد سردبیر
اقتصادی
فرهنگی
بین الملل
استاد دانشگاه:افزایش مشارکت‌ انتخاباتی اعتبار جهانی کشوررا بالا می‌برد
کرمان - ایرنا - استادیار علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی بافت گفت: انتخابات و میزان مشارکت مردم در آن بیانگر میزان قدرت ملی و مشروعیت نظام­ های سیاسی در صحنه بین ­المللی است و می‌­تواند قدرت چانه­ زنی و میزان اعتبار کشور را در عرصه رقابت­‌های منطقه‌ای و جهانی بالا ببرد.
‌‌‌‌‌تی گیلان:

مهدی حسنی باقری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دلایل گوناگونی برای لزوم مشارکت مردم در انتخابات وجود دارد و شرکت در انتخابات پاسداشت رکن مهم انقلاب اسلامی و قانون اساسی یعنی جمهوریت است و نوعی وظیفه ملی و فریضه دینی محسوب می­ شود.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط خاصی که هم ­اکنون بر جهان بویژه بر منطقه ما حاکم است، میزان مشارکت مردم پیام معنی ­داری به دیگر بازیگران جهانی و منطقه ­ای می ­دهد، ضمن آنکه در عرصه داخلی نیز دولتی می­ تواند تاثیرگذارتر باشد که از پشتوانه رای مردمی قوی­تری برخوردار باشد.

استادیار علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی بافت اظهار داشت: مشارکت سیاسی یکی از مهم­ترین ویژگی­ های جوامع پیشرفته امروزی است که مردم از طریق آن نقش خود را در اداره امور جامعه ­شان ایفا می­ کنند و مهم­ترین جلوه مشارکت سیاسی، انتخابات است.

وی ادامه داد: در بخش عمده ­ای از کشورهای جهان چنین زمینه ­ای برای دخالت مردم در سرنوشت و ادار امورشان وجود ندارد و یکی از دغدغه ­های بزرگ آن­ها رسیدن به آن است.

حسنی باقری تاکید کرد: خوشبختانه در کشور ما پس از وقوع انقلاب اسلامی چنین زمینه­ ای فراهم شد و جمهوریت به عنوان یکی از ارکان اصلی تشکیل دهنده نظام جمهوری اسلامی و همراه با اسلامیت آن، بنا بر تصریحی که در قانون اساسی به آن شده است، مطرح شد.

وی بیان کرد: همان­گونه که گفته شد مشارکت وسیع مردم می ­تواند در قدرت چانه ­زنی کشور در عرصه خارجی و همچنین قوت و امکان موفقیت آن­ در مسایل داخلی تاثیر گذار باشد.

استادیار علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی بافت تاکید کرد: تجربه چندین سالۀ انقلاب اسلامی و انتخابات آن اثبات کرده است که مشارکت نکردن، همیشه باعث به وجود آمدن مسایل و مشکلات زیادی برای کشور و مردم شده است.

وی افزود: موفق­ ترین دولت­‌های بعد از انقلاب دولت‌­هایی بوده ­اند که میزان و درصد بیشتری از رای مردم را داشته  و طبیعتا پاسخگویی بیشتری هم داشته ­اند و میزان فسادشان نیز کمتر بوده است.

حسنی باقری تصریح کرد: هر چه درصد مشارکت انتخاباتی کمتر باشد، دولت منتخب نمایندگی بخش‌­ها و سلایق محدودتری را دارد و بنابراین به طور طبیعی هم نمی ­تواند وظایف خود را انجام دهد.

 وی با اشاره به اهکارهای ترغیب و افزایش مشارکت مردم در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: شاید کلیدی­ ترین چیزی که در این ­زمینه باید گفت امید است و در درجه اول باید چشم ­انداز مثبتی از آینده برای مردم ترسیم شود.

استادیار علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی بافت افزود: برای مشارکت بیشتر شهروندان در انتخابات این حس در جامعه  باید القا شود که اوضاع به سمت بهبود و تغییر فراگیر در همه روال ­های ناکارآمدی که منجر به پدید آمدن این شرایط شده، پیش خواهد رفت.

این استاد دانشگاه  تصریح کرد: بخشی از از این امید بخشیدن به جامعه می­ تواند توسط کاندیداهای ریاست جمهوری و در ضمن ارائه برنامه ­های آنان به مردم داده شود.

حسنی باقری تاکید کرد: نکته حائز اهمیت دیگر وجود نماینده­ برای همه سلایق و گرایش­ های سیاسی در میان کاندیداهای انتخابات است و تنوع کاندیداها و سلایق آن­ها می­ تواند انگیزه زیادی برای شرکت در انتخابات فراهم کند و طبیعی است که همه مردم زمانی در انتخابات به طور فراگیر شرکت کنند که بدانند نماینده ­ای از سلیقه و گرایش آن­ها نیز وجود دارد.

وی بیان کرد: به نظر می­ رسد که پس از ۴۰ سال که از پیروزی انقلاب می­ گذرد، نوعی بلوغ فکری در همه ارکان جامعه و مردم به وجود آمده است و طیف گوناگون مسایلی که این­ روزها دربارۀ انتخابات و مشارکت در آن مطرح می ­شود بیان­گر این است که انتخابات و شرکت در آن فراتر از یک حضور صِرف و انداختن یک برگه کاغذ در صندوق است و آن­چه که اهمیت یافته اثربخشی و انتخاب آگاهانه از طریق مشارکت در انتخابات است.  

انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ همزمان با انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران برگزار خواهد شد.

بروز رسانی
http://tgilan.ir/?p=72953

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

دو ضربدر four می شود؟
علم و فناوری
آخرین اخبار
اجتماعی